שאלות נפוצות

מהו גבס קאסטומייד?


בקצרה - גבס קאסטומייד הוא גבס פלסטי קל המודפס במדפסת תלת מימד מקצועית. זהו הגבס הטוב והמתקדם ביותר בישראל נכון להיום. ובפירוט: גבס CASTOMADE הוא מוצר לקיבוע שברים המותאם באופן אישי למטופלים. לצורך כך אנו בקאסטומייד משתמשים בטכנולוגיות העדכניות ביותר: מידות המטופל נלקחות ע"י סורק תלת מימד המהיר ביותר וברמת דיוק הגבוהה ביותר, תכנון המוצר המותאם אישית נעשה בתוכנות המובילות בשוק וע"י אנשי מקצוע מנוסים, וההדפסה נעשית במדפסות וחומרים העדכניים ביותר. החומרים בהם אנו משתמשים הם בעלי אישור FDA אמריקאי לצורך שימוש רפואי בניתוחים ועוד. כך מתאפשר לייצר מוצר קל, חזק, מאוורר, ובעל התאמה מקסימלית לשימוש על גבי העור לזמן ממושך. גבס מודפס
מה מטרת הגבס?


גבס או סד הוא מוצר שמטרתו לקבע את תזוזת חלקי השבר, וכך מתאפשרת סביבת החלמה אופטימלית עבור שברים. הגבס המוכר לכולנו הוא הגבס הלבן (plaster of paris באנגלית) בו אנו נתקלים במיון ובמוקדי רפואה דחופה. ישנם כמובן מוצרי מדף שניתן לקנות בחנויות, אך אלו אינם מוצרים המותאמים אישית, ולכן לרוב אינם מתאימים לטיפול בשברים. גבס קאסטומייד הוא המילה האחרונה בתחום זה. זהו גבס פלסטי קל המודפס במדפסת תלת מימד מקצועית.
מה היה קיים עד כה ?


השימוש במילה גבס השתרשה בעברית עבור כלל מוצרי הקיבוע. למען הדיוק כשנאמר גבס הכוונה במקור היא ל PLASTER OF PARIS, מוצר ותיק מאוד הנוצר מגבס ומים.

קיימות עדויות לשימוש במוצרים העושים שימוש בבד ספוג בחומרים המתקשים במים עוד בימי הפרעונים לפני כ 4000 שנים. גם היפוקרטס מתעד שימוש במוצר דומה.

הגבס הלבן נכנס לשימוש בצורתו הראשונית ככל הנראה בתחילת המאה ה19 (1800), ומאז עם שינויים קלים הוא מלווה אותנו עד היום, כ 200 שנים.

בשנים האחרונות הוכנסו לשימוש בשוק גבסים המכונים 'גבסים קלים' \ גבסי פיברגלס. זוהי אבולוציה לשימוש בחומר קל יותר, עם זאת עדיין קיימים חסרונות בולטים: מוצרים אלו אינם נושמים ומאווררים במיוחד, ועדיין נעשה בהם שימוש בבד מתווך על גבי העור שנרטב במים ודורש הקפדה יתרה על ייבוש לאחר הרטבה.

הגבס הישן והטוב, וגבס הפיברגלס, אכן עשו עבודה נהדרת עד כה. כעת הזמן לחידושים והתקדמות משמעותית בטיפול הרפואי.

גבס לבן, גבס קל מודפס
איזה מוצרים קיימים כיום בשוק ?


להלן פירוט מספר פתרונות (מוצרים?) עיקריים הקיימים בשוק, באופן כללי, על יתרונותיהם וחסרונותיהם.

  • גבס לבן (PLASTER OF PARIS) – זהו המוצר בו מטופלים נתקלים במיון ובמוקדי רפואה דחופה. זול, מיוצר מערבוב גבס ומים. הגבס הרטוב מונח ע"ג חבישה מרופדת המונחת קודם על היד. החסרונות רבים: המוצר אינו נושם, חם, החבישה המרופדת גורמת לגרד ולעיתים תגובה מקומית של העור, לא ניתן להרטיב את המוצר ולשמור על הגיינה ראויה, הגבס יכול ללחוץ בשל טכניקה לא נכונה בעת השמת הגבס, ומצד שני ייתכן שלא יחזיק את השבר בצורה מיטבית בשל טכניקת הנחה לא אופטימלית (במקרים בהם הגבס לוחץ מדי – נוצרים פצעים, במקרים בהם יש ריפוד עודף וללא לחץ מתאים באזור השבר, השבר עלול לזוז).
  • גבס לבן וטיסות: טרם טיסות ארוכות יש צורך לבצע פתיחת גבס שכזה, וזאת כדי למנוע מצב מסוכן של לחץ הגורם לתסמונת מדור. תסמונת מדור נגרמת בשל נפיחות של היד בתוך הגבס (בדיוק כפי שהרגליים מתנפחות בטיסות) כאשר הגבס הקשיח והסגור אינו מאפשר ליד להתרחב, גורם לעליית הלחץ, כאב, ואף לנזקים לכלי דם ועצבים.

  • באופן כללי ההתנהלות עם גבס לבן היא מורכבת: הגבס כבד, מתלכלך בקלות, דורש זהירות רבה במגע עם מים אחרת נהרס, ויש למנוע ממנו להירטב באמצעות מקלחות עם שקיות ניילון או כיסויים שונים ומסורבלים.

  • גבס קל מוכן מראש – מוצר זה הוא רשת מוכנה מראש ששמים על היד או הרגל השבורה. יתרונו הברור: מדובר בגבס קל יותר בהשוואה לגבס הלבן, ולרוב נמכר במחיר לא יקר. למעט זאת, אין לו יתרונות מרובים: המוצר אמנם לא נהרס במים, אך הרחצה עמו בעייתית – יש בד תחת הגבס שנרטב וקשה לייבשו, המוצר אינו מאוורר, לא ניתן לגעת בעור תחת הגבס, לא ניתן לייבש את העור באופן מיטבי, וכך לעיתים לאחר מקלחות עלולה להתפתח פטריה על העור. בנוסף, אין מדובר במוצר המותאם אישית. זהו מוצר מדף עם מידות 'בערך' יחסית ליד המטופל. גם אם הדבר עלול לחמוק מעיני המטופל, הדבר בולט לעין המקצועית.
  • גבס קל \ גבס פיברגלס. מדובר במוצר באיכות גבוהה הנעשה לרוב ע"י גבסן באופן פרטי, ובמחיר גבוה לשברים פשוטים, המחירים עולים עוד יותר בהתאם לצורך ולנסיונו של הגבסן. גם כאן, בעת הכנת הגבס נעשה שימוש בבד המכסה את היד. בד זה נרטב במקלחת וגורם לבעיות. חסרון נוסף הוא שהמוצר אינו מאוורר בצורה אופטימלית. וכך מתקבל מוצר שאמנם נעשה בידיים מקצועיות ומחומרים טובים, אך עדיין לא מתאפשר אוורור של היד והגיינה אופטימלית. זאת למרות המחיר המשמעותי.

מוצרי חברת קאסטומייד נועדו לשפר את איכות חיי המטופל. בעת תכנון המוצר אנו שמים דגש רב על ייחודיות, עיצוב, ואיכות החומרים. אנו דואגים לתכנון מוצר רפואי שיספק הדרישות הגבוהות ביותר הנדרשות לקיבוע שברים, ובו זמנית יהיה קל, מאוורר, רחיץ, ועמיד. אנו משתדלים להכניס מאפיינים אישיים של מטופלינו.
למה קאסטומייד ?


בקצרה: גבס קאסטומייד הוא הגבס הטוב ביותר כיום בישראל. זהו גבס פלסטי קל המודפס במדפסת תלת מימד מקצועית. ובפירוט: מותאמים אישית – כל גבס מותאם אישית למטופל ע"י סריקה בסורק תלת מימד. אנו מתגאים בדיוק של 0.1 ממ. דיוק יוצא דופן זה מאפשר לרקמות מנוחה והחלמה אופטימליים. קלים – חלפו עברו ימי הגבסים הכבדים. הגבסים המודפסים שלנו אף קלים יותר מהגבסים הקלים שהיו עד כה בשוק. דקים וחזקים – לא עוד גבסים מסורבלים שמקשים על החיים. מאווררים - פתחים גדולים בגבס המאפשרים אוורור אופטימלי לעור, וללא בד היושב בין העור והגבס כפי שהיה בגבסים עד כה. עמידים למים – וישמחו להשתכשך בבריכה ובים. ללא שימוש בבדים וחומרים הסופגים מים. הגבסים שלנו מתייבשים בזריזות. היגיינה – מוצרינו מאפשרים היגיינה אופטימלית. נושא חשוב תמיד, וחשוב אף יותר בימי הקורונה. עיצוב אופטימלי לצורכי טיפול בפצעים - ניתן לעצב פתחים במיוחד מעל חתכים ושפשופים לצורך טיפול והשגחה. החלמה - ניתן לעצב פתחים מעל השבר לצורך טיפול במכשיר LIPUS המקדם החלמת שברים. מאושרים לטיסה - גבסי CASTOMADE מתאימים לשימוש בטוח בעת טיסות ארוכות טווח.

עיצוב אישי (A custom-made product by CastoMade) – תנו ביטוי לאישיות שלכם גם בגבס. אנו נשתדל לשלב בגבס את בקשותיכם ככל הניתן.

גבס פלסטי קל מודפס