חיפוש
  • adam ben gigi

שברתם את היד? כדאי שתדעו איזה גבסים יש היום בישראל

עודכן ב: 2 נוב 2020

להלן פירוט מספר גבסים עיקריים הקיימים בשוק, באופן כללי, על יתרונותיהם וחסרונותיהם.


גבס לבן (PLASTER OF PARIS) – זהו המוצר בו מטופלים נתקלים במיון ובמוקדי רפואה דחופה. זול, מיוצר מערבוב גבס ומים. הגבס הרטוב מונח ע"ג חבישה מרופדת המונחת קודם על היד. החסרונות רבים: המוצר אינו נושם, חם, החבישה המרופדת גורמת לגרד ולעיתים תגובה מקומית של העור, לא ניתן להרטיב את המוצר ולשמור על הגיינה ראויה, הגבס יכול ללחוץ בשל טכניקה לא נכונה בעת השמת הגבס, ומצד שני ייתכן שלא יחזיק את השבר בצורה מיטבית בשל טכניקת הנחה לא אופטימלית (במקרים בהם הגבס לוחץ מדי – נוצרים פצעים, במקרים בהם יש ריפוד עודף וללא לחץ מתאים באזור השבר, השבר עלול לזוז).
גבס לבן וטיסות - טרם טיסות ארוכות יש צורך לבצע פתיחת גבס שכזה, וזאת כדי למנוע מצב מסוכן של לחץ הגורם לתסמונת מדור. תסמונת מדור נגרמת בשל נפיחות של היד בתוך הגבס (בדיוק כפי שהרגליים מתנפחות בטיסות) כאשר הגבס הקשיח והסגור אינו מאפשר ליד להתרחב, גורם לעליית הלחץ, כאב, ואף לנזקים לכלי דם ועצבים. באופן כללי ההתנהלות עם גבס לבן היא מורכבת: הגבס כבד, מתלכלך בקלות, דורש זהירות רבה במגע עם מים אחרת נהרס, ויש למנוע ממנו להירטב באמצעות מקלחות עם שקיות ניילון או כיסויים שונים ומסורבלים.


גבס קל מוכן מראש – מוצר זה הוא רשת מוכנה מראש ששמים על היד או הרגל השבורה. יתרונו הברור: מדובר בגבס קל יותר בהשוואה לגבס הלבן, ולרוב נמכר במחיר לא יקר. למעט זאת, אין לו יתרונות מרובים: המוצר אמנם לא נהרס במים, אך הרחצה עמו בעייתית – יש בד בין הגבס לעור שנרטב וקשה לייבשו, המוצר אינו מאוורר, לא ניתן לגעת בעור תחת הגבס, לא ניתן לייבש את העור באופן מיטבי, וכך לעיתים לאחר מקלחות עלולה להתפתח פטריה על העור. בנוסף, אין מדובר במוצר המותאם אישית. זהו מוצר מדף עם מידות 'בערך' יחסית ליד המטופל. גם אם הדבר עלול לחמוק מעיני המטופל, הדבר בולט לעין המקצועית.


גבס קל \ גבס פיברגלס -- מדובר במוצר באיכות גבוהה הנעשה לרוב ע"י גבסן באופן פרטי, ובמחיר גבוה לשברים פשוטים, המחירים עולים עוד יותר בהתאם לצורך ולנסיונו של הגבסן. גם כאן, בעת הכנת הגבס נעשה שימוש בבד המכסה את היד. בד זה נרטב במקלחת וגורם לבעיות. חסרון נוסף הוא שהמוצר הוא אטום ואינו מאפשר אוורור. וכך מתקבל מוצר שאמנם נעשה בידיים מקצועיות ומחומרים טובים, אך עדיין לא מתאפשר אוורור של היד והגיינה אופטימלית. זאת למרות המחיר המשמעותי.


גבס קל מודפס של קאסטומייד

הגבס של קאסטומייד קל במיוחד, רחיץ, יושב ישירות על העור ומצטיין באוורור מקסימלי.

מוצרי חברת קאסטומייד נועדו לשפר את איכות חיי המטופל. בעת תכנון המוצר אנו שמים דגש רב על ייחודיות, עיצוב, ואיכות החומרים. אנו דואגים לתכנון מוצר רפואי שיספק הדרישות הגבוהות ביותר הנדרשות לקיבוע שברים, ובו זמנית יהיה קל, מאוורר, רחיץ, ועמיד. אנו משתדלים להכניס מאפיינים אישיים של מטופלינו.


114 צפיות0 תגובות